Jüpiter Sezon Açılışı ve Venüs Bulutları

Merhaba;

Bu sıralar Gezegenlerin konumları itibariyle akşam işten geldikten sonra fotoğraf çekmek çok zor. Satürn ve Mars artık Güneş battığında çok alçakta oluyorlar. Jüpiter ve Venüs ise ancak sabaha karşı ufuktan makul yüksekliğe ulaşabiliyorlar. Fotoğrafçılığı çok özlediğim için bu sabah normal kalkış saatim olan 06:00′ dan bir saat daha önce uyanarak Jüpiter ve Venüs’ ü fotoğraflamak istedim. Bir gün öncesinde de yağmur yağdığı için havanın temiz olacağını tahmin ediyordum. Seeing (atmosferik görüş) çok iyi olmasa da hava yağmurun da etkisiyle temizdi. Ben bu durumu en çok deniz kenarında giderken test ediyorum. Genellikle Yalova tarafında kalan tepeler sıradan günlerde görülmüyor. Ancak yağmur yağdıktan sonra bu tepeler çok net seçilmeye başlıyor. Yatay olarak temizlenen hava illa ki dikey olarak da temiz olacaktır.

Çektiğim Jüpiter için aşağıdaki sonucu aldım. Beni çok tatmin eden bir sonuç olmasa da sezon açılışı için fena sayılmaz. Kolimasyonumun teleskobun pozisyonunun değişmesiyle birlikte bir miktar bozulduğunu düşünüyorum. Zira kolimasyon yaparken teleskop tam başucu noktasına bakıyordu. Çekim pozisyonunda ise doğuya doğru bakan teleskop 45 derecelik bir açı ile yatmıştı. Sanırım gece yatmadan önce kolimasyonu yaptıktan sonra sabitleme vidalarını sıkmamış olabilirim. Ancak emin değilim. Bunu daha sonra test edeceğim.

Gece yatmadan önce teleskobumu kurduğum için sabah uyandığımda yalnızca yüzümü yıkayıp kendime geldim ve kundağı çalıştırdım. Telrad-Bulucu-Mercek hizalamasını yaptığım için Telrad ile Jüpiter’ i ortaladığımda ekranda gezegeni hemen farkedebildim. Uydularını noktasal hale getirecek şekilde netleme yapsam da içim rahat etmeyerek bahtinov maskesini kullanarak da netlememi kontrol ettim ve bir miktar daha iyileştirdim. Bu kontrolü Venüs için yapmadım. Ekranda net olduğu bir noktada çekim yaptım.

Venüs gezegeni kalın ve yakıcı bir atmosfere sahip. Atmosferinden yansıyan Güneş ışıkları nedeniyle de çok parlak. Bu gezegeni fotoğraflarken bulutlarından başka bir detayı yakalamak maalesef mümkün değil. Bu bulutlarda Ultraviyolet dalga boyunda ışıma yaptığı için detay alabilmek adına mutlaka bir UV geçiren diğer dalga boylarını kesen bir filtre kullanmak gerekiyor.

Geçtiğimiz aylarda sevgili Sedat Bilgebay ağabey’ im benim için ABD’ den Astrodon marka UV filtre getirmişti. Sanırım 3. kez kullanıyorum ve Venüs geçişinde görüntüyü mahveden bu filtre bu kez işin hakkını verdi gibi görünüyor. Ekrandakiler eğer kameradan kaynaklı bir hata değilse mutlaka Venüs Bulutları olmalı :) Bu nedenle çok mutluyum. Güneş sistemindeki bir challenge daha başarıyla tamamlanmış oldu benim için.

Venüs’ ün bulutlarını daha da belirgin hale getirmek için görüntünün negatifini aldım. Böyle bakıldığında bulutlar daha da belirgin hale geliyor.

Özetle sabah bir saat daha erken kalkmama değecek sonuçlar elde ettim. Ne demiş atalarmız; ” Erken kalkan yol alır”…

Görüşmek üzere…

Yazıya ek (04.08.2012): Venüs fotoğrafını elde ettiğim videoyu da yazıya ekliyorum

8 Comments

 1. Burak Bey, çalışmalarınızı yakından izliyorum. Venüs fotoğrafı üzerine size bu yazıyı yazmak farz oldu. Ne de olsa ‘ marifet iltifata tabidir.’ Kısa bir süre içinde geldiğiniz nokta herkese örnek olmalı. Doğru yatırım, doğru yönlendirme, doğru hedef belirleme ve çalışkanlık…Üstelik yoğun iş ve özel hayat koşulları içinde…Bunun çok güzel bir örneğini verdiniz.. Sizi ve sizi destekleyen Sedat ve Onur Bey’leri tebrik ediyor, başarılarınızın sürmesini diliyorum.

  Beğen

  1. Ender Bey güzel yorumunuz için çok size teşekkür ediyorum. Bu güzel sonuçları paylaşabileceğim sizler gibi kıymetli amatör astronomların ülkemizde de çoğalması dileğiyle…

   Beğen

 2. Sevgili Burak, bu çalışmaların çok güzel ama daha erken kalkıp daha fazla yol almalısın. En iyilerini yakalayacağını biliyorum.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s