Uluslararası Uzay İstasyonu’ nu yakalamak…

Selamlar;

Uzun bir süredir dünyamızın yörüngesinde yıllardır dolaşan ve içinde seçkin astronotların bulunduğu ISS’ i  çekmeye çalışıyorum. Balkonumun konumu nedeniyle ISS’ in görüş alanıma girmesi maalesef çok nadir oluyor. ISS genellikle Türkiye’ nin kuzeyinden her akşam geçiyor ancak ben balkonumdan Güney’ i görebiliyorum.

Geçen hafta 2 kez ISS’ i çekmeyi başardım ve her defasında kadraja 8-10 kez manuel takiple zorda olsa soktum. Birinde kaydedilen dosya hata verdi, diğerinde heyecandan ben kayıt tuşuna basmamışım…

Neyse bu akşam tam balkonun karşısında bir geçiş vardı. Bende çekmek için tüm hazırlıkları yaptım. Fakat ne hikmetse bir türlü ekrandan geçerken ISS’ i göremedim. Parlaklığı fazla kıstığımı düşünerek hemen bir miktar yükselttim. Bu dakikadan sonraki kalan süremde 4 kez ISS’ i kadraja soktum. Açıkçası EQ kundak ile istediğiniz gibi yukarı aşağı yapamadığınız için kadraja almakta bu kez çok zorlandım. Yakaladıklarımda da parlaklık maalesef çok fazla kaçmıştı… Sanırım ben parlaklığı açmadığım anlarda ISS’ i kadraja alamadığım için ekranda göremedim. Ayarlarla oynarak risk aldım ama o an bunu yapmasam sonra pişman olacaktım. Yoksa o parlaklık ayarı uydunun o geceki geçişinde kazanacağı parlaklık değeri ile aynı değere sahip olan yani -3 kadir seviyelerinde olan Jüpiter’ e göre ayarlanmıştı.

Aşağıdaki görüntünün üzerine tıklarsanız hareketli görüntüyü izleyebilirsiniz.

Yine önümüzdeki maçlara bakacağız ama bu işi bir gün hakkıyla yapacağım. Açık bir alanım olsa her akşam çekerim. ISS tracker isimli program bu iş için biçilmiş kaftan aslında. Konum, saat, tarih gibi temel bilgileri yazılıma girdikten sonra uydu takip işini sizin için otomatik yapılıyor. Bir nevi uyduya kilitleniyorsunuz.

Hepinize iyi pazarlar…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s