Gözlemevim (My Observatory)

Amatör Astronomi hayatım katıldığım gözlem etkinlikleri dışında balkonda ve bilgisayar başında geçiyor desem abartmış olmam. İlk teleskobum Orion Atlas 10″ Newtonian’ ı aldığımda 2010 yılının Mayıs Ayı idi. Ve o dönemde Bakırköy’ de oturuyorduk. 2010 Mayıs – 2012 Ekim dönemi yani 2,5 yıl Bakırköy’ deki eviminizin balkonunda yaptım çalışmalarımı. En keyifli, en verimli dönemlerim de şu anda baktığımda o dönemlerdi sanırım.

Bakırköy’ deki balkonum ve teşkilatım;

2012 Ekim’ den itibaren ise Pendik Kurtköy’ deki evimin balkonunda çekimlerimi yapmaya başladım. Burası Bakırköy’ e göre daha yüksek (165 m) denizden biraz daha uzak ama etrafı daha sakin ve ormanlık bir bölge. Biraz daha karanlık ama nem oranı Bakırköy’ e göre bir hayli yüksek. Bu da İstanbul’ da hava açık olsa da dönem dönem bölgesel sis oluşumuna yol açabiliyor. Bunun yanında şehrin karmaşasından biraz daha uzak olduğu için ve doğal bir çevreye sahip olduğu için sanırım seeing daha iyi. Bundan tam emin değilim tabi. Çünkü henüz bu balkonu çok aktif kullanamadım.

Kurtköy’ deki balkonumdan bir kare;

IMG_4763

Her iki balkonunda ortak özelliği Güney gökyüzünü çok açık bir şekilde görebilmesi idi. Kuzey yarıkürede yaşayan bir gezegen fotoğrafçısı için bu olmazsa olmazdı. Ne de olsa gezegenler hep Güney’ den geçiyordu. Bir diğer ortak özellik ise bulundukları bölgeye göre nisbeten daha az yoğun olan bölgelerde olmaları idi.

6 Comments

 1. Merhaba Burak Bey size bir sorum olacak. Bir teleskobumuz var etx90 biz dediğiniz gibi güneş filtresine çok fazla para ödemek istemiyoruz sayfanızda detaylı olarak filtre yapımını anlatmışsınız emeğinize sağlık öncelikle. Biz de satın olmayıp yapmaya karar verdik acaba sağlıksız bir gözlem mi olur? Gözümüze zarar verir mi uzun vadede? Şimdiden teşekkür ederiz

  Beğen

  1. Merhaba Duygu hanım. Hangi filtreyi kullanırsanız kullanın her gözlem öncesi mutlaka filtreyi parlak bir ışığa tutup yakından bakarak bir delik/çizik var mı bakarsanız herhangi bir sorun yaşamazsınız. Alacağınız filtrde baader ya da astrozop gibi bilindik markalar olursa hiç sorun olmaz. Son olarak gözlem için üretilmiş olanlardan almalısınız. Fotoğraf için üretilmiş olanlarla sakın gözlem yapmayın gözünüzde hasar oluşabilir.

   Beğen

 2. Merhabalar..
  Acil sizinle görüşmem gerek yardımınıza ihtiyacım var teleskobunuz çok güzel teleskop almayı düşünüyorum çok ama çok amatörüm tavsiyenize ihtiyacım var teşekkürler..

  Beğen

 3. Burak bey son resimde olduğu gibi fotoğrafın bir kenarında çiçek,dal gibi doğal nesnelerle gök cisimlerinin birlikte alınması estetik olarak çok çarpıcı oluyor.Fotoğrafçılığın alanına girsede,orion,ay,venüs,jüpiter…gibi cisimlerle doğal objelerin birlikte kullanıldığı kullanıldığı fotoğrafları bende çekmeye çalışacağım.

  Beğen

  1. Muhittin bey aslında o fotoğraf tamamen tesadü eseri elde edildi :) Plaidesi çekmek için teleskobu balkona göre çok ilginç bir pozisyona sokmak zorunda kaldım. Çekim bittikten sonra sonuca baktığımda o sardunyayı da orada gördüm. Güzel olduğuna karar verince yayınladım. Yani bir gezegen fotoğrafçısı için fazla estetik bir fotoğraf diyebiliriz :)

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s