Çadırlarınızı hazırlayın! Yenişarbademli (Isparta) Gözlem Şenliğine gidiyoruz!

Astronomiye merak salan herkesin yolun başında sorduğu bazı ortak sorular var, bu sorular bu platformda da bana sık sık soruyorsunuz;

 • Nereden başlamak gerek?
 • Hangi teleskobu almalıyım?
 • Gökyüzü Fotoğrafı çekmek için ne yapmalıyım?

Bana kalırsa bu soruların bu kadar sorulması ve çoğu zaman sağlıklı yanıt alınamamasının sebebi bu konu hakkında danışacak birilerini bulmanın zorluğu. İşte biz de bu yüzden bir teleskop almadan önce mutlaka bir teleskoptan gökyüzüne bakılmasını ve önce gökyüzünü tanımanın gerekliliğini anlatırız. Bunu yapmanın en güzel yolu bir gözlem etkinliğine katılmaktır. Bu sayede hem teleskopları bizzat deneme şansı bulursunuz hem de bu işi yapan amatörlere istediğiniz tüm soruları sorabilirsiniz.

Gözlem şenlikleri harika bir deneyim sunar. Genellikle çok karanlık yerlerde ve Ay’ın olmadığı gecelerde yapılırlar. Bu sayede şahane gökyüzünü tüm güzellikleri ile görebilirsiniz

İşte bu tarz bir etkinlik hem de şahane katılımcılarla 9-12 Ağustos 2018 tarihlerinde Isparta’nın Yenişarbademli İlçesinde gerçekleştirilecek. Etkinliğe ait son haberleri ve bilgileri takip etmek için facebook sayfasını takip etmenizi öneririm.

Etkinliğin esas bombası ise Perseid Göktaşı Yağmuru ile aynı tarihlerde planlanmış olması.

Sadece yıldızların aydınlattığı bir gökyüzünde, göktaşı yağmuru eşliğinde Astronomiyi halka sevdiren Prof.Dr. Ethem Derman ve amatör astronomlarla sohbet etmek ve teleskoplarını gönlünüzce kurcalamak için takviminizi şimdiden ayarlamanızı öneririm!

2 Comments

 1. Burak bey kolimasyon ayarını bize kendi yapiminizla öğretir misiniz nete yonlendirmeden ben sizden öğrenmek istiyorum çünkü çok zorlanıyorum lazerlede olsa normal delikli kapakla da olsa tam bı yandan yansımalı görüntü dışında tam bı görüntü elde edemiyorum ( 8 inch teleskobum var aynalı )

  Beğen

  1. Merhaba, geç yanıt için özür dilerim. Laser kolimatörü tavsiye etmiyorum… Nedenlerini isterseniz ayrıca yazarım ama kullanmayın. En güzeli kapaktır. Çok daha ileri seviye kolimasyon araçları var ancak hem fiyatları teleskop kadar hem de kullanımı çok meşakkatli… Size bana lazım değil yani. Kapakla önce ikincil aynanızın tam ortada olup olmadığını kontrol edin. Birincil aynayı görmemek için araya bir beyaz a4 kağıt koyun böylece sadece ikincil ayna görülecek ve işiniz kolaylaşacaktır. İkincil aynanın odaklayıcının tam karşısında ve ortada olduğuna gözle emin olduktan sonra da birincil aynayı yine kapak yardımı ile ortalarsınız. İkincil ayna önemli… o tam yerinde değilse birincil aynayı ayarlamak boşa çaba… Yazı ile ancak bu kadar ifade edebildim.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s