Teleskobum 1 Yaşında :)

Bundan Tam 369 gün önce (14 Mayıs 2010) aslında almayı hayal bile etmediğim kadar büyük açıklıkta bir teleskop ve kaliteli bir kundak sahibi oldum. Orion Atlas 10″ f4.7! 1 yılın hatırına kendisine bir kutlama yazısı yazayım istedim.

IMG_3395

Açıkçası bu 1 yıllık süreç, ilgilenmekten çok zevk aldığım Güneş Sistemi Fotoğrafçılığı alanında beni çok geliştirdi. Ekipmanım gerçekten de bu 1 yıllık süreçte bana harika fotoğraflar verdi. Elimde ne kalitede ekipman olursa olsun her zaman zevk almasını bildiğim amatör astronomiden daha da zevk almamı sağladı.

Geçen 1 yıllık süreçte aynam da tabi biraz kirlenmiş :( ama çok da mühim değil. Bu küçük toz parçacıkları ayna alanında çok küçük bir bölgeyi kapladıkları için görüntüde fark edilmeleri ya da kalite kaybına neden olmaları mümkün değil.

Hazır aynamı açmışken saç kurutma makinesi ile üzerinden üfleyip bir çok küçük tozdan arındırdım. Kalan bir kaç inatçı parça ise şu anda beni rahatsız etmiyor. Belki 1 yıl sonra aynamı yıkarsam o zaman onlardan da kurtulmuş olurum.

IMG_7783

Özetle bu 1 yıl, beni amatör astronomi alanında belkide hiç tahmin etmediğim kadar ilerletti.

Şimdi çok daha büyük hedeflerim var, bu hedeflere ulaşmak için zevk almayı asla unutmadan disiplinli bir şekilde çalışıyorum. Öğrenmenin sonu olmadığını bilerek asla “tamam bu işi öğrendiam demeden” bulduğum her kaynaktan bir şeyler almaya çalışıyorum. Sonuç ne olacak buradan hep birlikte izleyeceğiz zaten…

Bitirmeden önce sevgili eşim Çiğdem’ e bu hobide beni her zaman desteklediği ve sabrettiği için :) özellikle teşekkür ediyorum.

2 Comments

  1. Burak abi, gerçekten duygu dolu bir yazı olmuş. Daha nice güzel fotoğraflara, ekipmanlara….. Umarım bu hobide istediğin herşey seninle olur.

    Beğen

    1. Yucecim tesekkur ederim, sende gayet basarili calismalar yapiyorsun. 1 yil sonra sende muhasebesini yaptiginda eminim mutlu olacaksin….

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s