Güneş lekesi AR 1890

Kasım ayı olmasına rağmen bugün çok güzel bir hava vardı. Günlerdir süren çöl tozlarının baskın olduğu puslu hava yağan sağanak sonrası yok oldu ve ortaya neredeyse lacivert bir gökyüzü çıktı. Gökyüzünün bu kadar lacivert olması havanın çok temiz olduğuna yani geçirgenliğin çok çok iyi olduğunun işaretidir. Atmosferik görüş kötü olabilir ancak temiz bir gökyüzünde çekim yapacağınızı bilirsiniz…

Ben de önceki gecelerde çekim yapmak için arabanın bagajına indirdiğim ekipmanlarımı havanın bu güzel durumunu görünce dayanamayıp tekrar eve, balkona taşıdım. İyi ki de taşımışım. Gerçekten çok güzel bir Güneş Lekesi çekme şansı yakaladım bu sayede.

Güneş’ in tam tepe noktasında olacağı saat 11:46 olmadan bir yarım saat önce ekipmanı hazır hale getirip kayıt tuşuna bastım.

IMG_4767

Kayıt alırken dahi ekranda resmen işlenmiş bir Güneş lekesi netliğinde ve detayında bir görüntü akıyordu. Sonucun iyi olacağına dair beklentim yüksekti bu nedenle.

Güneş lekesini çekerken C11 Edge HD, ZWO ASI 1200MM, Astrodon L filtre, Baader Whitelight Güneş Filtresi kullandım. 10-15 dk ara ile 5.000 frame kaydedecek kadar toplam 4 video kaydı aldım. Videolar 1280×960 çözünürlükte ve 28 fps hızında kayıt edildiler.

IMG_4762

Bu şekilde 4 video çekmemin nedeni bu 10 dk’ lık aralıklarda Güneş yüzeyindeki hareketliliği görüntüleyebilmekti. Bu çalışmayı tamamlamak için biraz süreye ihtiyacım var ancak, tek kare için elde ettiğim ilk sonucu paylaşabilirim.

Üstte orjinal video kaydındaki renksiz hali ile, altta ise benim yapay olarak renklendirdiğim bir kareyi görebilirsiniz.

Sun_09_11_2013_ASI120MM Camera (ZWO Design)_09_02_53_L_g3_b3_ap188_reg_AI408_PS Sun_09_11_2013_ASI120MM Camera (ZWO Design)_09_02_53_L_g3_b3_ap188_reg_AI408_PS2

Bu data üzerinde daha fazla çalışıp daha ne kadar detay çıkartabilirim bunu görmeye çalışacağım…

4 Comments

 1. Merhaba, 18/10/2013 tam günbatımında çıplak gözle çok net izledik lekeyi. Çok ilginç bir gözlemim de çevremdekilere heyecanla göstermeme rağmen ilgisiz tavırları oldu. İnanılmaz zevkliydi. Paylaştığınız için teşekkür ederim.

  Beğen

  1. Merhaba Çağlar Bey. İlgisiz tavırlara sakın üzülmeyin.

   Çevremize duyarsız hale geldiğimiz son zamanlarda kimsenin bir de Güneş’ e ilgi gösterecek(!) kabiliyeti kalmadı.

   Biz şanslıyız… :)

   Beğen

 2. Tebrikler Burak, çok başarılı! Harika…

  “Güneş’ in tam tepe noktasında olacağı saat 11:46 olmadan bir yarım saat önce ekipmanı hazır hale getirip….” demişsin. Çekimin iyi netice vermesi için, güneşin tam tepede olması gereklimi?

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s