Mare Crisium (Krizler Denizi) Mozaik Çalışması

Her biri 4 dakikalık, saniyede 10 frame değeri ile toplam 13 video çekilmiştir. Videolardan 1000 frame kullanılarak elde edilen 13 farklı kare Microsoft ICE programı ile birleştirilerek aşağıdaki yüksek çözünürlüklü mozaik çalışma elde edilmiştir. Kareler Registax programı ile işlenmiştir.
 • Teleskop: Orion Atlas 10″ f 4.7 EQ-6 Goto
 • Kamera: Philips SPC900NC (640X480)
 • Barlow: TV3X  Barlow
 • Tarih:24.10.2010

1_stitch_imzalı

Fotoğrafın çekmiş olduğum diğer Ay fotoğraflarından daha başarılı olmasında etki eden bazı önemli püf noktaları bulunmaktadır. Öncelikle Ay o gece yaklaşık 70 derece kadar yüksekte bulunmakta idi. Her ne kadar ben 58 derece seviyelerinde çekim yapsam da yine de önceki gecelere göre görece daha yüksekte olduğu için atmosferin görüntü üzerindeki etkisi de (seeing) daha iyi seviyede idi. Ayrıca o geceki çekim için teleksobumu yaklaşık 7 saat dış ortamda bıraktım ve soğutmayı fanlarla destekledim. Bu sayede dış ortamla, teleskobun aynası arasındaki sıcaklık farkı minimum seviyeye indi. Önceki çekimlerde bu kadar ciddi bir soğutma işlemi uygulamamıştım. Kolimasyonumda oldukça başarılı idi. Özetle iyi bir gezegen fotoğrafı çekmek için dikkat edilmesi gereken 3 önemli kriter (Seeing, Kolimasyon ve Soğutma) o gece olması gerektiği gibiydi.

 • Maximum Entrophy Deconvulation ile işlenmiş hali.

2_stitch_üst3bölüm500frametekrar

Bu fotoğrafta da yukarıdaki çalışmanın Astraimage programı kullanılarak ve deconvulation isimli teknik ile biraz daha detaylandırılmış haline ait GIF çalışması görülmektedir. Fotoğraf üzerine tıklayarak 2 farklı işlemeye tabi tutulmuş fotoğrafın detaylarını daha net görebilirsiniz. Detayların bu çalışmada biraz doğallığı yok ettiği görülüyor. İşleme değerlerini düşürmek yoluyla bu etki biraz olsun giderilebilirdi. Ancak küçülmüş hali üzerinde bu etki gözü çok fazla rahatsız etmiyor.

 

Animation_orjinal boyut

***2018 yılından bir ekleme :)

Fotoğraf bağlantısı kopan bazı yazıları düzenlerken arşivleri de kurcaladım. Bu çalışmanın Ay görevlerini gösteren halini de yapmışım ama buraya eklememişim. Şimdi onu da ekliyorum… Görevler Sovyet Rusya’ya ait Luna isimli insansız uzay aracı görevleridir. (Ne kadar da karanlık işlemişim fotoğrafları, yıllar sonra bunu görüyorum…)

 

1_900_stitch_imzalı_luna görevleri

2 Comments

 1. Çok şaşırdım, felaket güzel resimler, inanın! :) Çok etkilendim. Bu resimleri eminim Türkiye de çken yoktur. Ayrıca Yurt dışındada çok nadirdir. Müthişsiniz!

  Beğen

  1. Teşekkür ederim. Ama hem Türkiye’ de hem de Dünyada emin olun çok daha iyileri var. Beğenmenize sevindim.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s