Uranüs Fotoğraflarım

Bu gördüğünüz küçük mavi top benim çekmiş olduğum ilk Uranüs fotoğrafımdır.

7 Comments

 1. benim elimde bresser in 150mm/1400mm lik teleskobu var ve 25mm ile 9mm odak uzaklığına sahipler yıldızlara yakınlaştığım ve odakladığım zaman V şeklini alıyorlar bir sorun olduğunu düşünüyorum nasıl çözebilirim ? ayrıca uşakta oturan arkadaş bende uşak üniversitesinde okuyorum ve 1 eylül kampüsü bence gözlem yapmak için mükemmel bir yer hem yüksekte hemde şehirden 8 km uzakta…

  Beğen

 2. Sorumu yanıtladığınız için teşekkürler. Bir sorum daha olacaktı. Teleskobum söylediğim gibi 60/700 bresser . Eh lise öğrencisi olarak kendi imkanlarımla bunu alabildim. Teleskobumla venüsün evreleri ve ay gözlemi dışında jüpiter,mars ve satürn görüntüleri beni neredeyse bir yıllık bekleyişin ardından pek tatmin etmedi. Bugüne kadar karanlık bir yerde bulundamadığım için fazla derin uzay gözlemini deneyemedim. Sizce teleskopmu yetersiz yoksa karanlık bir yerden bakamadığım îçîn mi göremedim.

  Beğen

  1. Şenrin göbeğinde bende bu büyük teleskoplara rağmen daha fazlasını göremiyorum. Derin uzay gözlemi için karanlık mekan şart. Ama tabi ki daha büyük teleskop ile saturn, ay vb güneş sistemi cisimleri daha ayrıntılı görülecektir.

   Beğen

 3. Merhaba ben bir kaç aydır blogunuzu takip ediyorum ve gerçekten çok güzel çalışmalarınız var. Ben uşak’ta oturuyorum 60/700 bresser marka teleskobum var ayrıca 20 mm, 12,5 mm ve 4 mm lik eyepiece lere sahibim. Gök haritası yardımıyla teleskobumu andromeda ve triangulum galaksilerine yönelttim ancak iç içe geçmiş halka benzeri görüntüler aldım. Sizce gördüğüm gök cisimleri galaksi miydi ve bu teleskopla başka hangi nebula, galaksi veya messier objelerini inceleyebilirim ? Teşekkürler.

  Beğen

  1. Merhaba. İç içe geçmiş halka görmeniz odaklama yapmadığınızın göstergesi bence. Teleskobun gözünüzle baktığınız yerine yakın bir teker var. Buna odaklayıcı diyoruz. Her zaman baktığınız cisimlere bakarken bir de bu tekeri ileri geri çevirin. Görüntünün netleşeceğini ve noktasal hale geleceğini sanıyorum

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s