Neden Balkon?

Hiç lafı eğip bükmeden vereceğim ilk yanıt “mecburiyetten” olurdu. Düşünün ki Astronomiyi çok seviyorsunuz ve her gün bu hobi ile ilgilenmek istiyorsunuz. Fakat ertesi gün işe gideceğiniz için öyle çok uzaklara gidip eve geç dönme şansınız yok. Ayrıca bahçeli bir ev yerine birçoğumuz gibi bir apartman dairesinde oturuyorsak zaten başka şansımız da yok. O nedenle mecburiyetten balkon… :)

Fakat bir balkon eğer doğru kullanılırsa bir amatör astronom için gerçek bir gözlemevine’ de dönüşebilir.

Balkonun Avantajları:

 • Her zaman yakındır, konforludur. Evin konforundan ayrılmadan gökyüzünün güzelliklerine ulaşabilirsiniz.
 • Yiyecekler, Tuvalet gibi temel ihtiyaçlar yanıbaşınızdadır.
 • Eve dönmek gibi bir derdiniz olmadığı için etkinlik sürenizi sonuna kadar gözlem ve fotoğrafçılık için ayırabilirsiniz.
 • Çok yorgunsanız uygun bir şekilde korumak şartıyla ekipmanları olduğu gibi de bırakıp, yatabilirsiniz.

Balkonun Dezavantajları:

 • Balkonda görüş açınız sınırlıdır. Eğer bir terasta değilseniz her halükarda gökyüzünün bir bölümünü ve maalesef tam tepe noktasını yani zenit’ i göremezsiniz.
 • Büyük ihtimalle şehir merkezinde olduğunuz için yoğun bir ışık kirliliği ve sokak lambaları altında ışık bombardımanına maruz kalırsınız. Eğer gözlem yapacaksanız gözlerinizi çevreden gelen ışıklardan korumanız gerekir. Fotoğrafçılık alanında ise ışık kirliliği nedeniyle büyük ihtimalle benim gibi yalnızca Gezegen Fotoğrafçılığı yapma şansınız olacak. Elbette dar bant derin uzay fotoğrafçılığı da yapabilirsiniz. Dar bant fotoğrafçılıkta (Hidrojen Alfa, Sülfür, O III filtreleri kullanarak) ışık kirliliğinden etkilenmeden Derin Uzay Fotoğrafçılığı yapılabilir.
 • Eğer Kutup Yıldızı’ nı göremiyorsanız teleskobunuzun kutup ayarını yapmakta zorlanabilirsiniz. Drift Aligment ya da teleskobunuz destekliyorsa Polar Align seçenekleri ile daha zor bir şekilde de olsa kutup ayarını “belki” iyi bir şekilde yapabilirsiniz.
 • Çalışma alanının dar olması. Teleskobunuz büyükse işiniz çok zor olabilir.
 • Meraklı komşular :)

4 Comments

 1. Merhaba, Nikon Action ex 10×50 ilk defa gökyüzü gözlemıne başlayacak biri için çok mu profesyonel olur? Ne tavsiye edersiniz?

  Beğen

  1. Merhaba, çok uygun olur. Ömür boyu kullanılacak bir ekipmandır. İlerde en iyi teleskobu da alsanız mutlaka bu dürbünü kullanmaya devam edersiniz. Yeni başlayan biri için çok doğru bir tercih.

   Beğen

 2. Çok güzel olmuş tebrik ederiz bizde evimize sıfırdan güzel bir balkon yaptıracağız umarız oda böyle güzel olur.Araştırma yaparken bize bilgi verdiğiniz için teşekkür ederiz.Kolay gelsin.

  Beğen

 3. hiç sorma 1.3 metre genişliğinde balkonda uğraşıp duruyorum sırt ve boyun ağrılarım had safhada
  ama eve dönüş sorunu olmadan sabahlara kadar gözlem yapmanın keyfi inanılmaz

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s